تقویت زیر پی و بستر خاک

بمنظور جلوگیری از خطرات ریزش و تخریب ساختمانها و ابنیه قدیمی و فرسوده بخصوص در مناطق شهری با بافت ساخت و سازهای قدیمی و نظر به ایمن نمودن اینگونه ابنیه در رابطه با کاهش و احتمال جابجایی زمین پی در مجاورت اجرای پروژه های خطی بمانند مسیرهای زیرزمینی مترو، تونل های ارتباطی و گودبرداری های عمیق از این روش استفاده میشود. همچنین کاهش خطرات در صورت بروز زمین لرزه های احتمالی ولذا تقویت محدوده زیرپی با اجرای روشهای مختلف بمانند تزریق و تثبیت خاک با سیمان ویا آهک و یا اجرای میکروپایلها و پین پایل نیز در کاربرد این روش مورد توجه میباشد. در این روش بطور کلی افزایش پارامترهای خاک زیرپی و یا کمک به پایداری و استحکام پی ها با توجه به شرایط زیر سطحی و نوع سازه و سایر پدیده ها در محدوده محل کار مد نظر است.

انجام عملیات تراکم دینامیکی

تراکم دینامیکی یکی از روشهای متداول بهسازی عمق توده خاک عمدتاً در خاکهای گرانولری در محدوده عملیات ساخت و ساز بخصوص برای احداث سازه های حساس بمانند محوطه مخازن است.

این روش با استفاده از جرثقیل های حجیم با بالابردن وزنه های سنگین بوزن 10 تا 20 تن و سقوط آزاد آن از ارتفاع مشخص (حدود 15 الی 20 متر) در سیکلهای اجرایی مختلف متناسب با نوع خاک و شرایط فنی طرح استفاده بعمل می آید. در این روش با ایجاد تنش های حاصله از برخورد ضربات و سقوط وزنه که همراه با تغییر و آرایش بافت و ذرات خاک و نهایتا" خارج نمودن هوای محبوس بین حفرات توده خاک است ، بالا بردن میزان تراکم طبیعی و افزایش وزن مخصوص به حسول بمنظور شرایط باربری مطلوب در عملیات اجرایی فراهم می آید.

روش جت گروتینگ

جت گروتینگ (Jet grouting) یکی از شیوه‌های بهسازی و افزایش مقاومت و توان باربری خاک بصورت درجا میباشد. در این روش که با ابزار پیشرفته قابل اجراست، ستون‌هایی مدفون از مخلوط خاک و سیمان بوسیله پمپ ترزیق مخصوص با سرعت بالا (800 تا 900 کیلومتر بر ساعت) و همچنین فشار بسیار بالای (30 تا 70 مگا پاسکال) درمحل تولید می‌شود. تزريق تحت فشار در اوايل دهه ي 1970 در ژاپن ايجاد شد. در طي سال هاي گذشته، با توسعه تجهيزات و دانش تزريق، روش هاي مختلف تزريق تحت فشار توسعه يافته اند، اما هدف تمام اين روش ها تغيير خاك به مخلوطي از خاك و سيمان است كه معمولا تحت عنوان "خاك-سيمان" شناخته مي شود. تزريق تحت فشار شرايطي را فراهم مي-آورد كه شكل، اندازه و مشخصات توده ي خاك اصلاح گردد.

در روش جت گروتینگ ابتدا راد یا میله‌ی حفاری با قطر کم با سرعت زیاد در زمین حفاری می‌کند. هنگامی که راد به عمق مورد نظر رسید از طریق نازل‌های موجود در نوک و جداره‌ی راد، هوا، آب و مخلوط تزریق بوسیله پمپ با سرعت و فشار بالا به درون خاک تزریق می‌شود. در این روش راد در هنگام تزریق با سرعت زیاد در حال چرخش است و با سرعت کم به طرف بالا حرکت می‌کند. این عملیات باعث شکستن ساختار خاک و اختلاط کامل با مخلوط ترزیق می‌گردد. از طرفی در این روش، فشار بالای تزریق باعث افزایش تراکم خاک نیز می‌شود و محیطی همگن و صلب در خاک بوجود می‌آورد. تغییر در فشار تزریق، سرعت چرخش راد و سرعت حرکت رو به بالای راد باعث تغییر در ستون ایجاد شده می‌شود. ستون خاک سیمان حاصل مقاومتی در محدوده 20 تا 200 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و مدول الاستیسیته حدود Mpa2000 خواهد داشت. به طور كلي سه نوع متمايز روش تک سیاله ، روش دو سیاله و روش سه سیاله تزريق تحت فشار وجود دارد

روش جت گروتینگ طی سال‌های گذشته کاربرد وسیعی در حوزه‌های مختلف مهندسی ژئوتکنیک یافته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دیوار آب‌بند سد و خاکبرداری
  • دیواره شفت و خاکبرداری به عنوان سازه نگهبان
  • به عنوان پی سازه در خاک‌های سست
  • بهسازی و افزایش ظرفیت باربری پی‌های سازه‌های موجود
  • استفاده به جای شمع
  • وکاهش
فارسی